Térkép használata Halkeresőkön.
Térkép használata Halkeresőkön.

Humminbird, Lowrance és Garmin

Aki hajózik az tudja, hogy mindenkinek meg kell tanulni navigálni. Régi korok eszközeinek használata rendkívül nehézkes volt és időigényes. Mostanában már szinte minden okos eszközünkben van GPS, vagyis a Föld körül keringő (geostacionarius) műholdakat jelét vevő egység. Ezek az eszközök gyorsan, pontosan tudnak a helyzetünkről adatokat szolgáltatni. Hajósoknak fontos, hogy milyen útvonalon haladjanak, a térképek segítségével el tudják elkerülni a veszélyes vizeket, ahol hajótörést szenvedhetnek. A hagyományos térképeket ritkán és lassan frissítik a legújabb adatokkal. Drágák érzékenyek a környezeti hatásokra (pl. nedvesség) és sok helyet foglalnak el. A digitális változataik egyre jobban elterjednek, könnyebb a kezelésük, gyorsabbak és az információk naprakészek, pl. a Navionics térképeinél naponta kb. 1000 adatot frissítenek.

A térképek hajózási jeleket is tartalmaznak és információkat a kikötőkről, fontosabb látnivalókról stb. Az elektronikus térképeknél rétegeket alkalmaznak, amivel speciális információkkal láthatják el a kapitányokat. Ilyen réteg lehet a szatellit kép réteg, az árnyékolt medertérkép, a fenék keménység, az áramlatokat jelző, a halak előfordulási helyeit bemutató térképek . A térképek 1 évig ingyenesen frissíthetőek, utána újból meg kell vásárolni őket. A térképek Micro SD memória kártyán, online letölthető változatban – memória kártyára mentéssel, online weben nézhető, kereshető formában vásárolhatóak meg.

Szonár kapcsolat vezeték nélkül

Három versenytárs

A legnagyobb tengeri térkép gyártó vállalat a Navionics, akit az utóbbi években a Garmin felvásárolt. A legnagyobb lefedettségű térképeket nála találjuk meg. Vásárolható Gyűjtő térképek, pl. Adria és Földközi tenger , Európai tavak, stb., és kisebb letölthető térkép szelvények, pl. Balaton. Többféle felbontásban és információ tartalommal lehet választani a térképei közül. Lowrance és a SIMRAD használja elsősorban a Navionics térképeit.

Második legnagyobb térkép adatbázissal rendelkezik a Garmin. Nagyon nagy tapasztalata van a térképek használatával, hiszen az autós navigációban az első és legnagyobb gyártó volt. Részletes több információt tartalmazó térképeket lehet vásárolni tengerekről és tavakról. Felbontás és kiegészítő információk is bőségesek. Az utóbbi időben a NAvionics adatbázisaival úttervezésre is alkalmassá vált.

A Humminbird a szonárkészülékei segítségével, folyamatos adatgyűjtéssel készítette el az első amerikai térképeit, azóta már tengeri – óceánparti térképei is vannak. Navionicshoz képest pontosabb, finomabb felbontású, részletesebb adatokat tartalmaz a fórumok szerint. 2021-ben adták ki az első európai térképeiket , ezek Franciaország belvizeit és tengerpartjait tartalmazzák. A Navionics alaptérképek műholdas adatok alapján készülnek, de az utóbbi évek horgászok és hajósok adatgyűjtéseivel pontosabb, részletesebb térképeket alkotnak,s naponta frissítik az adataikat.

Otthoni használatra

A Humminbird vezette be a saját térképek használatát. Az első ilyen térképek készítéséhez külön megvásárolható PC programokra volt szükség. Szintén a Humminbird volt, első aki az előző térképet a halkereső készüléken készítette el és ő volt az is, aki a fenék keménység és növényzetről készített térképet. A Humminbird készülékek térképeit felhasználva orrmotort lehet vezérelni, ami egyesek szerint rendkívül hasznos, míg mások szerint egyszerűbb nekünk útvonalat tervezni.

Külső – házilag gyártott térképek felhasználása a Lowrance HDS, Elit Ti készülékeken a legegyszerűbb, a legjobb felbontást is is lehet elérni. Ezek a térképeken a horgász, hajós saját maga rajzolja be a neki fontos víz alatti területeket pl. az akadókat, kövezéseket, stb.
Garminnál letiltottak minden ilyen funkciót.
Humminbirdnél több program együttes használatával lehetséges csak térképet készíteni, rajzolni. Nagyon körülményes.

Adatgyűjtés

Az adatgyűjtés, térképezés több féle formában lehetséges. Humminbirdnél saját térképek készülnek, vagyis aki gyűjti az adatot, azé a térkép. Ehhez meg kell vásárolnia a PC programjukat vagy az AutoChart Zero kártyájukat. Az így elkészült térképet odaadhatjuk bármelyik barátunknak, aki ugyanúgy tudja majd használni. Lehetőség van online felületre is feltölteni a térkép adatot, s ekkor mindenki használhatja az adatainak.

Lowrancenél más a filozófia: az adatgyűjtés egyéni, de az adatokat egy online központi gépbe kell feltölteni és onnét a gyári térképeket lehet visszatölteni. Ezek a térképek fenékkeménység és növényzeti térképet is tartalmazhatnak, jó minőségűek. Nem kell megvennünk a programot. A térképeink egyedüli, privát használatáért fizetni kell éves díjakat. Ha nem fizetünk, akkor ezen adatok felhasználásával készítenek újabb Navionics térképet. Online oldalról letölthetünk számunkra ismeretlen területekről térképet, ők vezették be ezt funkciót először. Csak a prémium készülékeknél vannak kiváló térképészeti szolgáltatások. Az olcsóbb szegmensben még a pontok kimentése is nehézkes vagy lehetetlen.

Garmin volt aki legkésőbb vezette be a saját térképek készítési funkcióját, viszont ezt a legkisebb készülékein is használható. 30 cm-es szintvonalas meder rajzokat is tud készíteni. Online közösségi térben megoszthatóak a saját térképek és útvonalak. Meder keménység és növényzeti layer-t nem tudja kezelni. A saját szintvonalas térképeink egyszerű SD kártyára menthetőek. Másik készülékbe helyezve az adatok átvihetőek. Ingyenes HomePort nevű alkalmazásukkal az felvett útvonalak kiértékelhetőek.

Térképek különféle készülékeken:

Humminbirdnél használható térképek:

  • BaseMap részletes alaptérképek az egész világra (amerikai partok részletesen láthatóak) 2020-ban frissítették, részletesebb lett az amerikai partvidék.
  • Autochart (Pro) PC térképeket számítógépen kell készíteni, majd feltölteni SD kártyára. A térképek a szonár mélységi adataiból és GPS koordinátákból készíti el szintvonalas Az így elkészített a régi készülékek is tudják használni, MinnKota szintvonal követési funkció használható.) Fenék keménység és növényzet térképet tud készíteni. Mosaic térképet lehet AutoChart Zero kártyára menteni, amit bármely készüléken láthatunk.
  • AutochartLive meder és fenék térképek a HELIX, SOLIX, Apex készüléken élőben a vízen készülnek el. (MinnKota szintvonal követési funkció használható. ) A térkép a hajó hálózatán nem oszthatóak meg.
  • LIVEShare interneten megosztott meder térképek az adott készüléken láthatóak. ( Autochart Zero kártya szükséges a használathoz.)
  • CoastMaster VX Prémium térképek (MinnKota szintvonal követési funkció használható, árnyékolt tengeri medertérképek, fenék keménység, szatellit fotók ) Nemcsak Amerika! hanem Franciaország partjai és tavai is elérhetőek.
  • LakeMaster térképek részletes amerikai tavakról készült térképek. Hálózaton a térképek megoszthatók másik készülékekkel. ( pl. Solix-Solix)
  • SmartStrike halfogási lehetőségeket jelző térképek
  • Chart Select térképek : weblapon lehet csak 1-1 tó térképét letölteni.
  • NAVIONICS alap térkép és részletes térképek: navigálásra, útvonal tervezésre is használhatók a legújabb változatai. 1 évi frissítés jár a térképekhez.
  • Külső – saját készítésű térképek: AutoChartZero kártyán vagy útvonalakként hozhatók létre. (Csak az útvonal pontok oszthatók meg egymással. (Helix- Solix – Apex).

Garmin készülékek:

  • Alap térkép: elnagyolt térkép a Földről. A magyarországi forgalmazók ajándékba adnak egy magyar részletes út , kissé elnagyolt szintvonalas meder térképet a Balatonról és városo
  • kat utcasznten
  • Quickdraw Contour medertérképek, amik a készüléken készülnek. Internetről letölthetők mások medertérképei az Active Captain alkalmazással.
  • BlueChart g3 óceánparti szintvonalas térképek az egész világról. Ezek a térképek a Navionics adatbázisait használják, melynek segítségével útvonal tervezésre is alkalmazhatóak. Fontos megjegyezni, hogy egy térképet csak egy készüléken lehet használni! Vagyis ha másik készülékbe helyezzük be, akkor ott nem fog működni. Az első térkép használat előtt regisztrálni kell a termékeket és utána ez alapján lehet frissíteni csak 1 évig ingyenes a térképet. Utána újból ki kell fizetni a frissítés árát.
  • LakeVü g3 amerikai és európai tavak és folyók térképei. Fontos megjegyezni, hogy egy térképet csak egy készüléken lehet használni! Vagyis ha másik készülékbe helyezzük be, akkor ott nem fog működni.
  • Egyéb térképek … Echomap 1995 előtti készülékein még lehet használni GPS Edit programmal készített térképeket. Az újabb Garmin készülékeknél le van tiltva a külső térképek használata. Egyedüli lehetőség : útvonalakként lementett térképek készítése.

A Humminbird készülékek az Autochart Live térképeket készítenek. Ezek a térképek megoszthatók másokkal a Humminbird weboldal segítségével, AutoChartZero kártyára kell letölteni a kért tó medertérképét és így bármelyik Humminbird készüléken látható a térkép.
Sajnos ezek a térképek nem menthetőek át más készülékre egyszerűen. Az egyik megoldás az hogy a Live térképeket az Autochart Zero kártyáról bemásoljuk az AutoChart Pro PC programba. A programban megjelenő, szerkeszthető, javítható medertérképet ki kell menteni JPG formátumban . Ez utána a ReefMaster 2.0 programmal átalakítható és menthető Lowrance AT5 Raszter térkép formátumba vagy telefonon is megjeleníthető kmz, kml GoogleErth Pro képként. A szintvonalakat lehet pcx , útvonalanként is lementeni , amit aztán átmenthetőek a Garmin készülékre.

A Humminbird LakeMaster térképeket csak a SOLIX-SOLIX készülékeken lehet megosztani hajós hálózaon keresztül. Navionics térképek Lowrance / SIMRAD készülékeken használhatók, de nem oszthatóak meg a készülékek között, maga a kártya bármelyik készülékbe behelyezhető és működik. A Garmin BlueChart G3 térképek csak egy készüléken, regisztráció után használhatóak, vagyis nem tehető be barátunk ugyanolyan készülékébe .


2021.03.27. | Blog | , , , ,