A frissítések feltelepítésének leírása itt olvasható .
A legújabb fontosabb funkciók magyar nyelvű rövidített, értelmezett leírását alább lehet olvasni. Érdemes 1-2 havonta visszatérni, folyamatosan fejlesztenek a gyárnál ( Az eredeti leírások és install fájlok angol nyelven itt tölthetők le.)
SOLIX ( 2021.03. 14.)
Újabb frissítések célja a legújabb Coast Master VX Prémium változatinak kezelése.
A Humminbird alaptérképek fejlesztése után (vektorgrafikus térképek – gyorsabb, kevesebb helyet foglalnak), most vásárolhatóak lesznek speciális Prémium térképkártyák. Az első a Florida part menti vizeit fogja tartalmazni, de készül a Franciaország tavainak és tengerpartjának térképe is! A különlegessége ezeknek a térképeknek, hogy a részletes szintvonalas ábrázolás mellett ShadedRelife árnyékolt medertérképet, műholdas képeket, fenék keménység layereket (vagyis rétegeket) is megjeleníthetünk a térképen. Ezeken kívül a térkép tartalmazza az adott terület áramlási viszonyait, az ár-apály miatti mélység változásokat és halasabb területek kiemelését. Képesek leszünk több féle terület kiemelésére is az új térképfunkcióval( pl. sekély, mély, szárazulat – apálykor víz nélküli terület, stb.). Természetesen az összes fontosabb hajós navigációs jelzést, figyelmeztetést, kikötői információt is megkapjuk a chippel.
A frissítés még tartalmaz : A térképeknél – a Útpontok mentésénél újabb praktikus beállítást a Kedvencek beállításánál. Javították a halakra keresést a SmartStrike térképeknél. Egy-két elnevezést változtattak a GPS beállításoknál. Javítottak a Hold-Nap naptár dátum funkcióknál és a napi megtett útvonalak kiszámításánál.
Fontos ! A frissítés előtt a rendszert először a 3.500 verzióra kell frissíteni, s csak utána szabad feltenni ezt a legújabb programot.
SOLIX ( 2020. 12. 18)
Év végi frissítés kiadásának oka, 2021 elején meg fog jelenni a G3-as SOLIX és APEX készülékcsalád. Erről olvashatunk itt. A készülék szinte ugyan az, mint korábbi, csak a processzor lesz újabb, két magvas, amitől a gyorsaság növekedést fogunk várni. Ezzel együtt szükség volt az alapprogram frissítésére, hogy felismerje a régebbi készülék is az új G3 -as készülékeket hálózaton. Lássuk az újdonságokat 3.890 kiadásnál:
- Támogatja a Solix G3 készülékkel és MinnKota Raptor távirányítókkal a kapcsolatot.
- Megnövelték a szonár hatótávolságot.
- Lehetővé tették a negatív 2D szonár érzékenység beállítást.
- Megváltoztatták a Általános (Default) térkép pont nevét “Gyors Jelzés” (Quick Mark)-re.
- Megoldottak egy csomó programhibát :
- Térképeknél: Navionics automatikus útvonal tervezési hibákat. Autochart Live megjelenítési és áttetszőségi beállításainak hibáját. A térkép nézetnél : a plusz gomb és váltó tekerő gombnál automatikus folyamatos zoom üzemmód hibát. Smartstrike kártya keresési hibáját. A Coastmaster óceánparti térkép ikonjainak hibáját. Navigációs kijelzések kiolvasási hibáit, amikor töröljük az útvonalat. Navionics UI funkciók hibáit.
- Bluetooth : javítottak a vezetéknélküli kapcsolat megbízhatóságában, hogy egy fejegység csak egy eszközzel tarthat kapcsolatot. A humminbird vezetékes hálózattal összekötött készülék, a hálózaton küldik ki a másik készülékkel összekapcsolt eszközöknek a parancsokat. A következő készülékeket lehet így hálózaton keresztül vezérelni: Humminbird FishSmart és telefon kapcsolatok , Minn Kota Talon horgony (2 horgony, lábpedáljai és távvezérlői), Minn Kota Raptor horgony (2 horgony, lábpedáljai és távvezérlői) , Cannon Optimum downriggers ( trolling , csali vezérlő rendszer) .
- NMEA 2000 rendszer: Javítottak az adatkieséseken, amikor több Solix van egy hálózatra kötve). Az üzemanyag szintek kiolvasást is javították a fenti okból. Javították a NMEA 2000 rendszer újrakapcsolódását, amikor a SOLIX készüléket újraindítják.
- Radar rendszer: szinkronizációt és távolság elérést javították, valamint a színhibákat.
- SZONÁR: Javították az SI nézet távolság beállíthatóságán. Javították a szonár nézetek megjelenítési hibáját, amikor kicsinyítjük , majd normalizáljuk a nézetet? Javították az Airmar szonároknál a mélység kiolvasást. Javították a Mega360 fokos jeladónál, amikor nem észlelhető (nincs rácsatlakoztatva), a többi fej keresését. Javították a ping arányt a sós vizi beállításnál. Javították a CHIRP gyári beállításoknél a rossz értékeket. Javították az Airmar szonároknál a kézi beállításoknál a rossz frekvencia értékek elfogadását. Javították számos MSI, SI szonárfej hibás alap frekvencia beállításait. Mega360 fokos jeladónál, szonár adat hiányában a térkép pont kijelölés rossz koordinátáit.
- Rendszer: Javítottak számos hálózati csatlakoztatási hibát: újraindítás, iPiloteLink , új készülék csatlakoztatásakor vagy SD kártya be és kivétele miatt hibát, stb. Javították az érintő képernyő érzékenységén.
Helix ( 2020.07. 20)
Az új Helix softwaret elsősorban az új eszközök használatára fejlesztették: MinnKota Raptor sekély vízi horgony eszköz és Cannon Optimum digitális trolling mélység szabályzó eszköz. Ezzel együtt a frissítették a Humminbird alaptérképet, Amerikai óceánok partszéli vizeinek vektor alapú, részletesebb térképe. A térkép a szintvonalakon kívül a mély és sekély részek elkülönítésében is fejlődött, ezen kívül mutatja a szárazulatokat, mélytengeri fövényt, több színpalettája lett. Sajnos ezek európai szemmel teljesen felesleges fejlesztések, hiszen a mi alaptérképünk nagy elnagyolt és több évtizede sincs fejlesztés.
A software telepítés előtt figyelmeztetik a HELIX tulajdonosak, hogy teljesen új működési alapú lesz az alaptérkép. Helix 9-10-12 G3 készülékek tulajdonosainak le kell tölteni az új alaptérképet is.
A telepítésnél figyelni kell arra is, hogy az alapsoftware feltelepítése után azonnal !!! fel kell telepíteni az új alaptérképet. Amennyiben nem így történik, akkor a nem lehet használni a Humminbird Alaptérképet. Vagyis teljesen üres térképet látunk, eltűnik az összes eddigi folyónk, tavunk , stb körvonala. 🙁 Ugyanez fordulhat elő, ha a telepítés folyamata valahol megszakad.
Figyelmeztetnek arra, is hogy ha feltelepítettük az új meghajtó programot és az új alaptérképet, akkor nem térhetünk vissza egy régebbi , előző software verzióra!
A telepítéssel egyenlőre ki kell várni . (2020-07-21)
A tapasztalatok , fórumok hozzászólásai alapján lehet ,
kell eldönteni a frissítést.
Egyébként javították a Helix készüléknél a szonár moduloknál:
- a szonár pingelés kikapcsolást Standby üzemmódban,
- az 50kHz-es mélytengeri szonár érzékenységét,
- a DI kép frekvencia váltásnál, a Mega360 fokos frekvenciája is változott.
A RADAR-nál a fej beállítási szög beállítási hibáját.
TELEPÍTÉS ennél a verziónál:
- 1 . Feladat letölteni az új softwaret. Rámásoljuk a min. 16 GB méretű üres microSD kártyára (kb. 160 MB méretű)
- 2. letölteni az új alaptérképet , ami kb. 4 GB nagyságú. A számítógépre mentett állomány be van tömörítve, amit ki kell csomagolni a gépen. A kicsomagolt állomány a Helix 9-10-12 könyvtárban lesz. Ezt a 6 fájlt be kell másolni a SD kártya alapkönyvtárába !!! Fontos , hogy csak a 6 fájl legyen rajta és ne tegyük mappába, almappába. ( 3,9GB méretű !!!)
- Gyári alapértékek visszaállítása után. Indítsuk újra a készüléket és helyezzük be a SD kártyát.
- Észleli a készülék az új software-t , amit telepítsünk fel. A szokás YES, NO válaszok után megtörténik a telepítés. Ezután észleli a készülék, hogy új alaptérképet észlel. Kérdezi, hogy telepítse az új alaptérképet ? Igen/YES választ adjunk.
- Kis idő múlva ismét újra indul a készülékünk és most jól fog működni a Humminbird alaptérkép. USA-ban könnyen fogunk hajózni… 🙂
SOLIX (2020-07-07)
A Solix frissítésnél a fenntieken kívül még egyéb javításokat készítettek. Először a 3.500 verzióra kell frissíteni a készüléket. Ezután tehetjük csak fel a 3.750 verziót. A frissítés után nem térhetünk vissza az előző verzióra.
Új funkciók !
- Az összes SOLIX modellnél a gyors készenlétbe kapcsolás (Quick Standby) . A bekapcsoló (POWER) gombot 2x megnyomjuk, akkor készenlétbe kapcsol a készülék. 1x újból megnyomva a bekapcsoló gombot , a készülék azonnal elindul.
- Az alaptérkép vektor alapú részletesebb lett és a Solix készülék tudja vezérelni a Raptor és Cannon eszközöket. A frissítések is a SOlix eszközön keresztül történnek ezentúl.
- Hiba javítások!
- Térképnél: A LakeMaster térképeknél a szintvonalak számai nem jól jelentek eddig meg. Fekete négyzet jelent meg a Lakmaster térképnél bizonyos nagyításoknál. A térkép nagyítása visszaugrott ha váltottak a Navionics térképre, illetve SI nagyítás esetén. Térképpont megjelölés esetén nagyon lassan indult el eddig a navigáció. A GPS fej irányzék beállításokat elveszítette eddig újraindításkor a készülék. Új mágneses modell alapján számolja a készülék az északi irányt ezentúl. Változtattak a helyzet jelzés kiszámolásánál és az irányvektornál ezentúl mindig az GPS-ből veszik az adatokat . A Mark elnevezése is változott.
- NMEA rendszernél a kettős regisztrációkat javították. RADARnál az kijelzés módját és beállításait.
- SZONÁR : Javították, hogy SI mód pingelésenk leállását, ha készenlétből visszakapcsolják a SOlixot. Javították a Mega 360 fokos frekvencia spectrumát. DI frekvencia váltás esetén eddig leállt az SI kép. Kézileg is lehet kiválasztani a beépített Mega Si, Mega Di , stb. fejeket. 50 kHz fej érzékenységét javították Clear módban. Új nyelveket kapott a készülék pl. orosz, svéd, stb.
Helix ( 2019.12. )
A fejlesztők karácsonyi ajándékként helyezték el a legújabb frissítést. Ez a frissítés a beharangozott MEGA 360 fejekről szól. A frissítés után képesek a MEGA+ készülékek (Helix G3N 8,9,10,12) közvetlenül csatlakozni a MinnKota ULTREX és FORTEX orrmotorokhoz kapható MEGA360 fokos fejekhez. A Régebbi modellek (GN2) csak hálózaton (Ethernet) keresztül tudják fogadni a MEGA360 fokos fejek képét.
SOLIX (2019.12.23)
MEGA360 fejeket közvetlenül lehet a SOLIX G2 egységekhez csatlakoztatni. A hálózaton a MEGA 360 fokos képet bármelyik SOLIX készüléknek (G1-nak is) át tudják adni . Helix nem képes a 360 fokos képet átküldni a SOLIX készülékeknek. Fordítva is igaz: Solix-ra csatlakoztatott fej képét nem tudja átadni a Helix készüléknek a hálózaton keresztül.
SOLIX WiFi Tool | Navionics Plotter Sync Támogatás (SOLIX G2)
Végre kihasználható a SOLIX G2 készülékek Wifi funkciója! Egyenlőre a Navionics térkép applikációt használó telefonokat, tableteket lehet majd szinkronizálni a Humminbird SOLIX G2 készülékekkel. A SOLIX G2 készülékek képesek lesznek a saját pontjaikat, útvonalaikat feltölteni a Navionics iphone és android alkalmazásokba. A telefonokba letöltött legújabb térképeket rá lehet tölteni a SOLIX G2 készülékbe helyezett NAVIONICS térkép memória kártyákra, így a legfrissebb térképekkel tudunk majd közlekedni. Illetve a Navionics képes navigációs útvonalakat tervezni ( megtervezi a program, hogy több kikötőt melyik útvonalon célszerű felkeresni), időjárási adatokat, szél adatokat is szolgáltat + kikötői információkat ( pl. telefon, felszerelés, stb.). Az új eszközzel az útvonal terveket és jelzőket lehet átküldeni a SOLIX készülékre.
Megjegyzem: a Navionics térképek alapján nem tud a SOLIX készülék szintvonalakat követni (Folow the contour line). A LakeMaster és Autochart Live/PC térképek szintvonalai szerint viszont lehet vezérelni a hajót. Navionics oldalán még nem található információ SOLIX készülékek használatáról.
További információt a MEGA 360 kipróbálása után tudok csak mondani. Januárban érkezik a legújabb MEGA 360 Ultrex fej .
+ Javítások: Térkép funkcióknál javították az útpontok exportálási hibáját. Nincs már kék zászló a pontok importálásánál.
Szonár funkcióknál javították a RTS sáv BE/Ki kapcsolójának és a GLOBAL beállítások BE/Ki kapcsolójának megjegyzését, újraindítás esetén.
HELIX (2019.08.14. v.)
SOLIX (2019.09.24. v. 3.500 )
Új funkciók :
- LiveShare ZeroLine Támogatás (csak GPS modelleknél): Többféle helyről érkező mélység térkép adatokat lehet az AutoChart Live menüknél megjeleníteni. Kiválasztható az AutoChart Zero kártyára mentett AUTOCHART PC program generálta mélység térképet bekacsolni vagy a weblapról letölthető AUTOCHART “LIVESHARE” közösségi medertérképet vagy a készülék (Helix, Solix) által készített “Zero Line SD Card” memória kártyára készült térképet .
- Imagine water column sensitvity: SI Vízoszlop érzékenység állítása. A SwitchFire üzemmód hatással van a SI és Di képalkotásra. Az új üzemmóddal lehet növelni vízoszlopban lévő halakról visszaverődő jelek erősítésén. SI képeken a vízoszlopban lévő halak és tárgyak jobban láthatóak, élesebbek lesznek. Ha be van kapcsolva a funkció, akkor az érzékenység változtatással szabályozható ez .
- Dinamikus kontraszt: bekapcsolva kiegyenlíti a közeli részek világosságát, a távoli részek sötétségét. Gyakorlatban az SI képen látható talajnál a közeli részekben elvesz a fényerőn, távol hozzáad. Bekapcsolt funkciónál végig jól lehet látni a halakat a széli részeken is. SOlixnál a SI paletta kiválasztásnál a legfelső sorban lehet bekapcsolni a funkciót. Helixnél a gyorsmenünél.
- Beépített Mega+SI fejek támogatása: MinnKota orrmotorok már nem csak 2D, Mega+DI, hanem Mega+SI fejekkel is.
- Új Navionics Könyvtárak: (csak SOLIX-nál!): Javítottak a dokktól dokkig automatikus úttervezésen, Navionics Szervíz szolgáltatásokat is fejlesztették, fejlesztették a Navionics Térkép telepítő szolgáltatáson, javult a térképminőség és a megbízhatóság.
- CZONE Contact 6 és Contact 6 Plus Támogatás (csak SOLIX !): Hajó eszközeit (pl. fenék víz pumpa, világítás, fűtés, szellőztetés, stb.) távolról is el lehet érni és vezérelni ezekkel az új digitális csatoló eszközökkel. Telefonról, tabletről vagy a SOLIX érintő képernyőjéről lehet bekapcsolni pl. a haltartó víz szivattyúját vagy a világítást.
- További javítások: térkép adatok átadása, hálózati sebesség csökkenés, Alap és overlay térképek kezelése, BaseMap-nél a zoom funkció, 30 láb körüli szonár kép javítás, NEMA 2000 adatok kezelés javult, stb.
Szonárdoki = segítség a halak megtalálásában, a készülékek funkcióinak megismerésében.