Miben változott a Helix g4n kezelése?
Miben változott a Helix g4n kezelése?

Elkészült és letölthető az új használati utasítás a Helix g4n készülékekhez. A több, mint 300 oldalas angol nyelvű leírást áttekintve nem sok újdonságot fedeztem fel. A Helix G4N készülékeknél a menük elnevezése változott elsősorban. Nézzük át röviden a kézikönyv újabb leírásait és azokat a funkciókat, amik még most sem kerültek ismertetésre.

  • A készülék főmenüjének elnevezései változtak első sorban a Helix g4n modelleknél. A Setup – Beállítás menü név helyett DataSource-“AdatForrások” kapunk. Ezen belül is új menü neveket kaptak, a régebbi funkciók. Csak a Speciális-Egyedi beállítási módban látható az összes beállítási lehetőség.
  • Új ingyenes térképet készítettek a g3n-g4n Helix modelleknek, ezek a honlapról letölthetőek. Itt a CoastMaster tengeri térképek beállításai az újdonságok. A vektor alapú térkép részletesen tartalmazza az USA partmenti vizeinek térképét, bójákat, roncsokat, fontosabb pontokat. Európai térképek nem frissültek. Beállíthatóak a sekélyvíz-mélyvíz kiemelések, stb.
  • Navionics térkép kártyák beállításai lehetőségei finomodtak. Nem került leírásra az új automatikus úttervezés beállítások.
  • Navigációs útpontok elnevezései, beállításai is változtak.
  • A télen használható Helix ICE modellek használati leírása is bekerült ebbe a könyvbe.
  • NMEA2000 hálózat beállításai már megtalálhatóak ebben a kézikönyvben. Részletesen kiírják a NMEA hálózati adatok megjelenítési és riasztási adatainak lehetőségeit. Benzin motor adatainak megjelenítésére szükség van a NMEA hálózat kiépítésére és motorok kapcsoló elektronikájának megvásárlására. Ha ez meg van, akkor szinte mindenről kaphatunk információt (légnyomás, üzemanyag szint, fordulatszám, hőmérséklet, szélirány, stb.).
  • Hiányoltam a képbeállításoknál a dinamikus kontraszt, oldal nézet kiemelés beállítások leírását, vagy a Si háttérpingelés beállítását.
  • Nem találtam információt a Wifi beállításokról és a felhasználási lehetőségeiről, pedig ez az egyik legnagyobb változás a hardware tekintetében a Helix g3n-g4n modell között. A fórumokon olvasható írások alapján a Wifi csak a Navionics térképek adatainak frissítésére szolgál ( Naponta több száz új javítás érkezik a Navionics térképekhez, amik letölthetőek területek szerint. Az AutochartLive-hoz hasonló térkép is letölthető a Navionics kártyára, illetve feltölthetőek a saját adataink, amiből újabb térkép készíthető. Hátránya, hogy előfizetéshez kötött a saját térkép-mederadatok tárolása.) .
  • Nincs információ a csatlakoztatható fontosabb eszközök beállításairól, amit így is lehetne népszerűsíteni pl. Mega360, iPilote Link, Raptor, Thalon, stb.

Összességében a 330 oldalas leírás sokat segít a készülékek teljes körű használatában és egyre biztosabb, hogy rengeteg új funkciót nem fogunk ismerni, de használni sem.

A Helix G2-G3-G4 magyar nyelvű leírást sikerült a hétvégén kézbe venni. A leírás apró betűvel szedve 66 oldalas. A lényeges funkciókat tartalmazza, nem változott semmi . Az új leírás részei nem kerültek bele a leírásba. Többen panaszkodtak, hogy sok menüpont helyett csak kérdőjelek láthatóak a Helix g4n menükben. Ez a több nyelvű fordítás hibája. Az angol nyelvre kell váltani és máris értelmezhetőek a menüpontok.

A kezdőknek javasolt több beállítást elmagyarázó, ismertető videó megtekintése. Érdemes a frissítésekről szóló oldalam átolvasása, amiben a legújabb funkciókat is meg lehet ismerni. A telepítés módjáról is olvashat weblapunkon.

Itt hívom fel a figyelmet, akik a Szonárdoki oldalon vásárolnak készüléket, azok ingyenes elméleti – tantermi 2 órás oktatást és tanácsadást kapnak!


2021.01.17. | Blog | ,