2021-ben indult a Humminbird új készülék családjának gyártása, Apex néven. Chip hiány és szállítási nehézségek miatt eddig még nem kaptunk készüléket forgalmazásra és sehol sem lehet fellelni valódi, első próba út bemutató videót a neten, csak promóciós képeket. A SOLIX készülékhez képest kb. 20- 50%-kan drágább készülék. Mindenki elgondolkozik, hogy érdemes-e beruházni. Szubjektíven nézzük meg, hogy miért válasszuk az Apexet, a G3 generációs Solix helyett.
Figyelem! Jelen írás nem a konkrét készülékek használata alapján készült, csak elméleti megfontolások, videók, fórum információk alapján.
- Külső kinézetre az Apex vékonyabb a Solixhoz képest, ami számomra nem annyira lényeges, mivel a motorcsónakom konzoljára szerelem fel fixre. Helyet ugyan annyit foglal, mint a Solix. Viszont konzolba vagy vitorlások műszerfalba építésnél a vékonyabb kialakítás könnyebb beépítést is lehetővé tesz. Az Apex dobozában benne lesznek a beépítési eszközök, amiket a Solixhoz külön kell majd megvásárolni.
- Nagyobb kijelzőkkel érkezik az Apex 13 , 16, 19 collos verziókban, míg a Solix marad a 10, 12, 15-ös méretnél. Az 1 collal nagyobb méretű kijelzőn alig van különbség a szonárkép méretében. 1,5x drágább ár ezt ugyan nem éri meg. Ha TV-t szeretnénk nézni vagy kamerákat a képernyőn, akkor lényegesen olcsóbb LCD Tv-t vásárolni, mint ezt a vízhatlan készüléket.
- Státusz szimbólum ? Igen, akinek ilyen készüléke van, az a “legmenőbb” . De a szonár nem fogja meg a halat helyettünk, ettől még nem leszünk a legjobb horgász!
- Full HD felbontás az Apexnél. Ez a legnagyobb változtatás, amit sokan vártak. Az alap szoftvere a G3 Solixnak és az Apexnek a használati utasítások alapján megegyezik, s a bemutató videók alapján nincs újdonság, nincs plusz funkció az Apexnél, ráadásul a szonár fej is változatlan. Tehát a képminőségben NAGY mértékű változást nem fogunk észlelni. Viszont: a több képpont miatt a processzor terhelése fokozott lehet, ezért a gyorsaságban, kezelhetőségben rosszabb élményt is kaphatunk.
- Solix G3 és Apexnél ugyanaz a DualCore processzor fog dolgozni. Mivel több perifériát kell kezelnie az Apexnek, ezért belassulás várható.
- 2 szonár fejet lehet csatlakoztatni az Apexhez. A második szonár csatlakozó képes az AirMar nagyobb teljesítményű, mélytengeri fejeket is felismerni, kezelni. Mivel óceánban, tengeren nem tervezek naponta hajózni, ezért nem érdemes beruházni az Apexre.
Alternatíva: Gyakran látom, hogy a motorcsónak konzoljánál 2 készülék található: A fő készüléken vannak a szonár adatok, a másik kisebb készüléken a térkép vagy hajózási-motor adatok. Egy második kisebb készülék jobban tudja kezelni egy új szonárfej adatait és hálózatban át is tudja küldeni a másik készülékre. - Két hálózati csatlakozót lehet bekötni egyszerre az Apexbe. Kiszámoltak, hogy lényegesen olcsóbb venni egy 5 foglalatos hálózati elosztót, mint egy 1000 -2000 dollárral drágább Apexre beruházni.
Mégis miért érdemes Apexet venni ?
Talán azért mert egy készülék használatával mindent tudunk vezérelni, használni. A Humminbirdnél a ONE BOAT NETWORK ezzel a készülékkel valósulhatna meg tökéletesen.
Az Apex képes 2 szonárfejet kezelni, A második szonár csatlakozó az orrmotorba szerelt DI , SI vagy rászerelt 360 fokos Mega jeladók képét is tudná fogadni. A kettő hálózati csatlakozóból az első vezetéken keresztül (iPiloteLink) irányítja az orrmotort, a második pedig fogadni tudja a MEGALIVE realtime szonárfej jelét. A készülék több bluetooth eszközzel tud majd kapcsolódni: a vezeték nélküli kapcsolaton keresztül vezérli a Thalon sekély vízi leszúró,horgonyzó, rögzítő rendszert, az új Raptor és Canon trolling eszközöket, de telefonon keresztül is lehet frissíteni a softwareket, térképeket. Wifi kapcsolat térkép funkcióknál használhatók majd elsősorban. Képes lesz a TV funkciót betölteni, ami hosszabb hajós utazásoknál lehet előny, mivel HDMI jelet tud fogadni. A navigációs és szonár adatokat más készülékre ki lehet küldeni, így akár kabinban is láthatjuk a kapitány által nézett képet és képesek leszünk komplett videókat készíteni a készülék használatáról full HD felbontásban, ami a tanulásban, kezelés elsajátításában lesz jelentősége. Ha tényleg egy képernyőn szeretnénk használni az összes funkciót, akkor viszont tényleg kell a nagy 19 colos kijelző ! Vitorlások, tengeri medvék kedvence lehet!
Ha ezekre a szolgáltatásokra egy készülékben nincs szükségünk, akkor ott marad a robusztusabb SOLIX G3, mint mindenes, érintő képernyős, elsősorban horgászati célú készülék.
Az Apex és SOLIX G3 készülékek várható szállítása folyamatosan tolódik, az utolsó hírek alapján várhatóan 2021. június elején vehetjük kezünkbe.
SzonárDoki
“Ultrahangban otthon vagyunk!”